Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cotizatie pensii: penalitati si amenda pentru neplata?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cotizatie pensii: penalitati si amenda pentru neplata?

Buna ziua !Sunt PFI din 12 mai 2010 si incepand cu 1 iulie am depus si platit cotizatiile cf. ordonantei 58.Pe 25 octombrie am fost sa platesc la pensii cf. legii 19 si as fi vrut sa platesc din urma lunile mai si iunie +septembrie.Nu mi-au incasat banii deoarece trebuia sa platesc si o amenda de 300 lei pentru neplata la timp +penalitati .Puteti sa-mi spuneti daca este corect si daca vreun articol din lege spune acest lucru ? Mi se pare aberant sa platesti si majorari si amenda pentru acelasi lucru .:(
Inainte de aplicarea prevederilor OUG nr 58/2010 s-a depus declaratie de asigurare in baza legii nr. 19/2000 pentru plata contributiei de asigurari sociale de 31,3%?. Daca nu s-a depus, cred ca pentru aceasta fapta s-a aplicat amenda in baza prevederilor Codului de procedura fiscala, art. 219.
Pentru lunile mai si iunie nu am depus declaratii de asigurare dar acum doream sa platesc .Este pe undeva stipulat acest cuantum al amenzii sau e de la ei putere sa decida cati bani sa-ti ia? Si au voie si la penalitati si la amenda ?
Codul de Procedura fiscala, art. 219 Contravenţii, prevede:
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
a) nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor de înregistrare fiscală sau de menţiuni;
b) neîndeplinirea la termen a obligaţiilor de declarare prevăzute de lege, a bunurilor şi veniturilor impozabile sau, după caz, a impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume;
….
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel (intră în vigoare la 30 zile după data publicării):
a) cu amendă de la 6.000 lei la 8.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 25.000 lei la 27.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. c);
b) cu amendă de la 1.000 lei la 1.500 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 5.000 lei la 7.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. d);
c) cu amendă de la 2.000 lei la 3.500 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. e) şi f);
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);
CAS se plateste lunar, si deci majorarile se impuneau a fi calculate, amenda nu imi dau seama unde a fost incadrata!
E sigur amenda? Nu e cumva totalul, contributia aferenta lunilor mai, iunie, septembrie + penalitatile aferente? La cat se ridica suma asigurata pe lunile astea?
M-am gandit si eu ca pot primi penalitati pe mai si iunie dar nu cred ca aceasta amenda este in regula.Si pentru aceste penalitati sau amenzi nu se trimit instiintari inainte ca sa stim ca trebuie sa platim ?