Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala art.65al1 si neinregistrarea ei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala art.65al1 si neinregistrarea ei la itm, retinerea cartii de munca de angajator

am primit notificarea prin care sunt anuntata de concediere conform art. 65 al 1 si in perioada termnului de preaviz am fost detasata la alt punct de lucru al firmei.

angajatorul refuza sa emita DECIZIA DE CONCEDIERE SI CARTEA DE MUNCA A ANGAJATULUI.

CE TREBUIE SA FACA ANGAJATUL, DACA A EXECUTAT SI PREAVIZUL.
Adresati-va mai intii ITM-ului, si daca nu ia nici o masura atunci puteti actiona in judecata pentru a va recupoera cartea de munca cu completarile la zi
1. In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze carnetul de munca completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.

2. Mergeti la inspectorul ITM la care este arondat fostul angajator si vedeti daca s-a depus decizia de incetare a raportului de munca.
Daca nu a depus decizia mergeti si formulati sesizarea.