Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot sa cumpar sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot sa cumpar sau nu?

Bunicii mei au facut un contract de donatie parintior mei,( la notar) bunicul a decedat de curand iar eu as dori sa cumpar partea mamei in vederea construirii unei locuinte
puteti cumpara , dar daca copii bunicilor tai vor vrea sa vina la mostenire atunci cand va deceda si mama lor (bunica ta) si vor constata ca le-a fost incalcata rezerva succesorala ca urmare a donatiei facute catre parintii tai, vor avea posibilitatea sa ceara reductiunea liberalitatilor , fapt care va face ca mama ta sa returneze la masa succesorala suma pe care a incasat-o de la tine pe bunul pe care il primise ca donatie. In anumite situatii se poate merge pana la anulare actului de vanzare cumparare.