avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general oug 82/2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

oug 82/2010

OUG 82/2010 si normele de aplicare 1294/2010 implica automat modificarea declaratiilor de CAS si somaj pentru orice angajator sau se refera doar la cei care care au angajate persoane care realizeaza venituri din activ profesionale, etc?
Multumesc..
Cel mai recent răspuns: iirina_19 , utilizator 13:10, 27 Octombrie 2010
Va redau un citat de pe site-ul anofm la versiunea 11.01/28.09.2010 : "Implementeaza posibilitatea raportarii asiguratilor care realizeaza venituri profesionale asa cum sunt definite de OUG 58/2010 2010 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar fiscale, modificata prin OUG 82/2010 pentru modificarea art. 7 alin (1) pct. 2 subpct 2.1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, precum si pentru modificarea art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar fiscale, pentru veniturile platite incepand cu data de 10 Septembrie 2010.
S-au introdus doua tipuri de contract : 98 - pentru contractele de drepturi de autor si conexe si 99 - pentru contractele/conventiile incheiate conform Codului civil. Inregistrarile corespunzatoare acestor persoane vor fi adaugate alaturi de salariatii proprii.
Acest program trebuie folosit pentru raportarea aferenta lunii septembrie 2010 si de catre angajatorii care nu au incheiate astfel de contracte (este modificata structura declaratiei)."
Am si sunat la ei si mi s-a spus sa folosesc ultima versiune, chiar daca nu am cazuri de genul acesta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara .contributivitatea se plătea şi la veniturile plătite ... aser aser Buna seara .Contributivitatea se plătea şi la veniturile plătite la aplicarea unui Brevet de Inventie intrun institul sau nu ? Am primit bani 5 ani ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa Radu Aura Radu Aura Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti ce obligatii declarative ( declararatii catre buget) are un angajator intr-un contract de prestari servicii cu o persoana ... (vezi toată discuția)
Oug 58/2010 ramona_moraru ramona_moraru Am o pfa si sunt si angajata cu contract de munca in alta parte cum va fi impozitata pfa. Trebuie sa platesc contributiile se asigurari de sanatate pt pfa ... (vezi toată discuția)