Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cat dureaza pana intra in instanta un dosar penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cat dureaza pana intra in instanta un dosar penal?

Buna seara.
Prin martie am fost agresat la o discoteca de 6 indivizi,care mi-au provocat o dubla fractura de mandibula,o masea lipsa si cateva leziuni la coaste(nevizibile pe radiografii).Martori au fost destui,iar localul este prevazut cu camere de supravegheat,care m-au ajutat,obtinand cd-ul care este atastat la dosar.
Politistul ce a intocmit dosarul este cam prieten cu agresorii(cu 3 dintre ei),iar el a urmarit sa ii scoata de sub acuzatie,cu toate ca eu in declaratie am specificat clar care sunt inculpatii,si martorii spun asta,si cdul spune asta.
Potrivit medicului legist,lovitura ce mi-a cauzat mie dubla fractura(aiurea...) trebuia provocata de un pumn mai special....pe mine tot ma intreba politistul cand m-am resimtit eu mai tare?la care pumn?dar ei nu au luat in considerare declaratia mea, unde am scris clar si citet ca am primit zeci de pumni,...era logic ca structura mea osoasa ceda incet...evident, m-am resimtit cand mi s-a rupt....dar acum ce vrea sa faca....sa il scoata vinovat doar pe cel ce mi-a dat cu pumnu in momentu ala?Dosarul a ramas la polititst,pana acum o luna,unde mi-a comunicat ca l-a innaintat la procuror.Mi-a mai zis ca procurorul n-o sa dea drumul la dosar pentru ca nu reiese clar cine dintre cei 6 mi-a provocat mie fractura,si astfel,trebuie sa mai ia un rand de declaratii.Mai multe de jumatate din martori, au uitat probabil....acum,ce e de facut?Cat trebuie sa astept,sau ce trebuie sa fac pentru a intra odata in judecata cu acei indivizi pe care ii cunosc de o vreme??; pentru ca ei tot se lauda ca n-o sa le mai fac nimic,ca au scapat,si ca a fost vina mea.Ba mai mult,din imbulzeala aceea lantul de aur mi-a fost tras de la gat,fapt ce am omis sa il mentionez in declaratie,ci am declarat simplu ca nu il mai aveam la gat...(s-a gasit ulterior,il luase unu din matori).Daca cumva,procurorul mai ia un rand de declaratii,pot sa declar din nou,si sa incadrez fapta la talharie?CML este de 55 de zile,pentru dubla fractura si 3 masele lipsa.(Si acum am placutele de titan in gura ce o sa ma deranjeze ani buni....)
Intre timp....inculpatii spun ca daca ma mai prind odata...ma omoara cu bataia...
Am nevoie de niste sfaturi...

O seara placuta tuturor
Daca au existat dubii cu privire la desfasurarea urmaririri penale ,daca au existat probleme cu respectivul politist,trebuia sesizata conducerea organului superior celui din care face politistul.
Daca probele nu sunt certe este posibil ca procurorul sa restituie dosarul in vederea completarii urmaririi penale ,cu privire la respectivele aspecte.
Mergeti la conducatorul parchetului din care face procurorul,in audienta,cu un memoriu,in care relatati situatia si prin care solicitati urgentarea cercetarilor si eventual sa vi se comunice stadiul anchetei.
Este recomandabila,in situatia in care aveti posibilitati,angajarea unui avocat care sa va sustinta cauza in mod profesionist.
Angajati un avocat. Cheltuielile cu dansul le veti recupera.
Nu se poate scimba (extinde) fapta la talharie deoarece nu a fost. Talharia presupune sa va fie sustra prin violenta (fizica sau psihica) un bun. Or, lantul a fost gasit.
Problema e ca cel care conduce parchetul e in relatii bune cu cei inculpati,din cate am auzit(Parchetul Horezu-Jud Valcea)si probabil de aia se lauda ei ca nu o sa le mai fac nimic.Deci primul pas-angajarea unui avocat...
Incercati sa angajati un avocat din alt judet sau din Bucuresti si probabil vor exista mai putine probleme la nivel local..
Daca aveti probe in sensul celor relatate,formulati sesizare impotriva procurorului la Parchetul General