Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... la pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

la pensia alimentara

nu se calculeaza norma de hrana si sporurile care nu sunt permanente,de ce? pe ce baza legislativa?multumesc mult!
Vreti sa detaliati intrebarea dvs ?
sotul meu este cadru militar si la pensia de intretinere pt 2 copii nu i sa calculat norma de hrana si cateva sporurii care au zis cei de la unitate ca nu sunt permanente.
in hotararea judecatoreasca prin care a fost obligat, scrie ceva despre norma de hrana si sporuri?
daca nu, va trebui sa il actionati in instanta.
cristioanabac12 a scris:

nu se calculeaza norma de hrana si sporurile care nu sunt permanente,de ce? pe ce baza legislativa?multumesc mult!

De regula pensia de intretinere se stabileste in suma fixa, iar in baza de calcul intra veniturile nete cu caracter constant pe ultimele sase luni. In aceste conditii, un spor care nu are caracter constant nu poate face parte din baza de calcul a pensiei. Cum sa platesti in luna urmatoare dintr-un spor pe care nu il mai primesti?

Conf. codului fiscal, norma de hrana nu face parte din categoria veniturilor salariale, iar conf Codului de procedura civila norma de hrana face parte din categoria sumelor cu destinatie speciala ce nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.
m_ella2005 a scris:

cristioanabac12 a scris:

nu se calculeaza norma de hrana si sporurile care nu sunt permanente,de ce? pe ce baza legislativa?multumesc mult!

De regula pensia de intretinere se stabileste in suma fixa, iar in baza de calcul intra veniturile nete cu caracter constant pe ultimele sase luni. In aceste conditii, un spor care nu are caracter constant nu poate face parte din baza de calcul a pensiei. Cum sa platesti in luna urmatoare dintr-un spor pe care nu il mai primesti?

Conf. codului fiscal, norma de hrana nu face parte din categoria veniturilor salariale, iar conf Codului de procedura civila norma de hrana face parte din categoria sumelor cu destinatie speciala ce nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.

Avand in vedere ca exista si alte opinii,confirm cele aratate mai sus de catre dna."m_ella2005"
Se iau in calcul numai veniturile nette cu caracter permanent.