Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... acte necesare csa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

acte necesare csa

buna ,
vreau sa deschid o firma de brokeraj ,ce acte as-i avea nevoie sa depun la comisiea de supraveghere a asigurarilor (C.S.A)

Este obligatorie infiintarea unei societati care sa aiba ca obiect principal de acttivitate "6622 Activităţi ale agenţilor şi broker-ilor de asigurări" Pentru infiintarea societatii va puteti ghida accesand acest link [ link extern ]

In plus trebuie ca indepliniti anumite conditii potrivit legislatiei aplicabile in domeniul asigurarilor, prevazute in legea nr.32/2000 si L.31/90 si a Ordinelor CSA in domeniu.

extras din legislatie:

Art. 2
In vederea obtinerii autorizatiei de functionare ca broker de asigurare si/sau reasigurare, solicitantul trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a)sa fie persoana juridica romana in a carei denumire sa fie cuprinsa in mod obligatoriu sintagma "broker de asigurare", "broker de asigurare-reasigurare" sau "broker de reasigurare", dupa caz, in limba romana ori intr-o limba uzuala pentru domeniul asigurarilor si sa nu induca in eroare publicul;
b)sa aiba un capital social varsat in forma baneasca, a carui valoare nu poate fi mai mica de 250 milioane lei;
c)sa aiba in vigoare un contract de asigurare de raspundere civila valabil pe intreg teritoriul Romaniei, cu o limita minima de acoperire de 450.000 euro/eveniment si suma agregata de 750.000 euro pe an, fara fransiza;
d)sa aiba ca obiect de activitate numai activitatea de broker de asigurare si/sau de reasigurare;
e)sa aiba un sediu permanent unde se va transmite sau se va primi corespondenta de la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor si de la alte institutii sau autoritati;
f)din documentele prezentate sa rezulte ca nu este actionar sau asociat direct ori indirect al unui asigurator, reasigurator sau al unui agent de asigurare ori de reasigurare si ca nu are ca actionar direct sau indirect ori ca administrator un asigurator, reasigurator sau un agent de asigurare ori de reasigurare;
g)asociatii ori actionarii semnificativi si/sau persoanele semnificative sa nu aiba cazier judiciar pentru infractiuni contra patrimoniului sau infractiuni prevazute in legislatia financiar-fiscala si cazier fiscal; in situatia in care au desfasurat activitate de intermediere in asigurari ca agenti de asigurare sa nu fi fost radiati din Registrul agentilor de asigurare ca urmare a incalcarii prevederilor art. 34 alin. (8) din Legea nr. 32/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, iar daca au avut calitatea de asistent in brokeraj, sa nu le fi fost anulata procura din motive imputabile;
h)conducatorii executivi sa aiba studii superioare si o experienta de cel putin 3 ani intr-o functie de conducere operativa in domeniul asigurarilor sau de cel putin 5 ani intr-o functie de conducere operativa in domeniul financiar-bancar; aceasta prevedere se aplica si administratorilor, atunci cand acestia au atributii similare conducerii executive. Prin functie de conducere operativa se intelege inclusiv cea de sef de serviciu/compartiment a carui activitate este relevanta pentru specificul domeniului asigurarilor sau cel financiar-bancar, precum si functia de director de agentie sau de sucursala a unei entitati care opereaza in aceste domenii;
i)conducatorii executivi sa nu detina aceasta calitate la o alta persoana juridica romana sau straina dupa obtinerea autorizatiei de functionare;
j)sa achite o taxa de autorizare de 50 milioane lei