Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... autorizarea in constructii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

autorizarea in constructii

doresc sa ma ajutati sa stiu care este, conform legislatiei in vigoare continutul unui dosar necesar pentru emiterea autorizatiei de construire a unui imobil(casa familiala), regim de inaltime P+1
Lg 50/1991
primul pas este acela al solicitarii unui certificat de urbanism pentru terenul pe care se va ridica casa. apoi, in acest certificat de urbanism se vor pecifica ce avize trebuie sa obtineti (aviz de la compania electrica, gaz), se poate sa iti ceara chiar prezentarea contractului cu compania de salubritate (pt ridicarea gunoiului). bineinteles, de nelipsit din acest dosar sunt atele de proprietate asupra terenului, chitantele prin care ati platit taxele aferent emiterii certificatului de urbanism, taxele pentru emiterea autorizatiei de construire... E destul de stufos dosarul, insa de la primarie ar trebui sa fii indrumat cu privire la pasii pe care ii aveti de parcurs :)
alexandra.ghnas, utilizator
-certificat de urbanism - original
- extras cf/extras plan cadastral -copie legalizata
- documentatia tehnica (proiect)
- avize, acorduri
- dovada plata taxa certificat de urbanism si autorizatie de constructie
;)