Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Respingere dosar CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Respingere dosar CCC

Buna seara. Am nevoie de sfatul unui avocat. La data de 09.11.2009 am intrat in somaj pe durata de 12 luni, iar la data de 12.09. 2010 am nascut. Am depus dosarul la primarie pentru indemnizatia cic, dar am facut cererea cu data de 22.10.2010, cele 42 de zile s-au implinit pe data de 23.10.2010, somajul fiind suspendat cu data de 22.10.2010. Daca imi respinge dosarul cum pot relua somajul? Daca reiau somajul pot sa-l suspend din nou si sa depun iar dosarul pentru indemnizatia cic? Daca da in ce termen?
Dvs. sunteti un caz "beton". Nu sunt motive sa va respinga dosarul. Dupa ce copilul implineste 2 ani va reluati somajul (daca intre timp nu va angajati).

Sa va traiasca "puiul" si sa va bucurati de el!
1. Presupunand ca va respinge dosarul reveniti in somaj, in baza deciziei de respingere.
2. Dar nu vad motive de respingere. Aveti termen 60 de zile sa faceti dosarul asa cum trebuie.
Mi s-a spus ca s-ar putea sa-mi respinga dosarul pentru ca de la data nasterii copilului si pana la data deciziei de suspendare a somajului sunt mai putin de 42 de zile. Intrebarea mea era daca pot sa suspend din nou somajul (mi-au mai ramas doua saptamani de somaj) in cazul in care va respinge dosarul de indemnizatie si apoi sa refac toate actele. In cat timp ar trebui sa primesc un raspuns privind admiterea sau respingerea dosarului de indemnizatie?
1. Iata ce spune Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului
Art. 9. - (1) Cererile pentru acordarea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie, stimulent sau alocatie de stat pentru copii, si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.
(2) Pana la data de 10 a fiecarei luni, primariile au obligatia de a transmite pe baza de borderou cererile inregistrate in luna anterioara, insotite de documentele justificative, la directiile judetene de munca, solidaritate sociala si familie, respectiv la directia de munca, solidaritate sociala si familie a municipiului Bucuresti, denumite in continuare directii teritoriale.
(3) Cererile prevazute la alin. (1) se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la directia teritoriala, prin decizie de admitere sau, dupa caz, de respingere, emisa de directorul executiv.
(4) Decizia prevazuta la alin. (3) se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii.
(5) Contestatiile formulate impotriva deciziei prevazute la alin. (3) se solutioneaza potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004.

2. Nu veti face alt dosar ci doar o alta cerere, cu alta data.
3. Vorbiti la AJOFM ca o sa va puna si ei sa faceti alta cerere. Nu veti pierde indemnizatia de somaj.
4. Dar daca nu aveati 42 dezile de la nasterea copilului de ce ati depus cererea prea devreme sau de ce v-au primit-o?
La ajofm mi s-a spus ca nu se poate modifica nimic, decizia de suspendare a platii somajului fiind cu data de 22.10.2010.
Dar mai mult ma intereseaza indemnizatia cic.
A fost o eroare de calcul din partea mea.
Am inteles ca daca imi respinge dosarul reiau somajul (mai am doua saptamani de somaj); se poate dupa o saptamana sa suspend din nou somajul pentru acelasi motiv si sa fac o alta cerere de acordare a indemnizatiei cic? Mai pot beneficia de plata indemnizatiei cic?