Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... acord de colaborare intre persoana fizica neautorizata ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

acord de colaborare intre persoana fizica neautorizata si firma

ce impozit i se va percepe persoanei fizice neautorizate in urma incheierii unui acord de colaborare intre aceasta si o firma?
Se va aplica cota unica de impozitare de 16%
Cota unica de 16%, CAS si contributia pentru somaj (o persoana fizica neautorizata incheie contracte conform Codului Civil, iar aceste contracte se supun OUG 58/2010 asa cum a fost ea modificata prin OUG 82/2010).
daca o persoana nu este autorizata, nu vad cum se poate colabora cu ea pe baza de contract ! aceasta persoana nu are dreptul sa desfasoare activitati si,prin urmare ar obtine un venit ilicit !!