Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art. 10 C. proc.pen.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art. 10 C. proc.pen.

ma intereseaza si pe mine ce modificari s-au adus la art. 10. C.proc .pen? Multumiri anticipate!
Modificari?
ma refer la lit. g)unde apare radierea persoanei juridice atunci cand are calitatea de faptuitor si la
lit. i1) exista o cauza de nepedepsire prevazuta de lege;
am cumparat un cod de procedura penala si imi apar modificarile astea doua iar in codul care l-am gasit pe internet nu apar! va rog sa ma ajutati cu un raspuns
ART. 10
Cazurile în care punerea în mişcare sau exercitarea acţiunii penale este împiedicată
Acţiunea penală nu poate fi pusă în mişcare, iar când a fost pusă în mişcare nu mai poate fi exercitată dacă:
a) fapta nu există;
b) fapta nu este prevăzută de legea penală;
b^1) fapta nu prezintă gradul de pericol social al unei infracţiuni;
c) fapta nu a fost săvârşită de învinuit sau de inculpat;
d) faptei îi lipseşte unul din elementele constitutive ale infracţiunii;
e) există vreuna din cauzele care înlătură caracterul penal al faptei;
f) lipseşte plângerea prealabilă a persoanei vătămate, autorizarea sau sesizarea organului competent ori altă condiţie prevăzută de lege, necesară pentru punerea în mişcare a acţiunii penale;
g) a intervenit amnistia, prescripţia ori decesul făptuitorului sau, după caz, radierea persoanei juridice atunci când are calitatea de făptuitor;
h) a fost retrasă plângerea prealabilă ori părţile s-au împăcat, în cazul infracţiunilor pentru care retragerea plângerii sau împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală;
i) s-a dispus înlocuirea răspunderii penale;
i^1) există o cauză de nepedepsire prevăzută de lege;
j) există autoritate de lucru judecat. Împiedicarea produce efecte chiar dacă faptei definitiv judecate i s-ar da o altă încadrare juridică.
În cazul prevăzut la lit. f), acţiunea penală poate fi pusă în mişcare ulterior în condiţii legale.
Text în vigoare începând cu data de 18 decembrie 2007, luat din Programul legislativ.
Asa arata textul din 2006... Eu asa stiu, ca m-am uitat pe el atunci ca sa vad chestiunile noi legate de persoana juridica... Pe care inca nu le pricep.
Textul art.10 din Codul de procedură penală, republicat în Monitorul Oficial nr. 78 din 30 aprilie 1997, a fost actualizat prin produsul informatic legislativ LEX EXPERT în baza actelor normative modificatoare, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, până la 18 decembrie 2007.