Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... bani la scoala
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

bani la scoala

este legal sa se ceara elevilor bani la scoala ? de ex. fondul scolii,fondul clasei,diferite manuale si culegeri,parchet,perdele etc

.Stiam de o ordonanta care interzice acest lucru.
tivanis, utilizator
Pai asta se intampla dintotdeauna.Chiar si noi plateam aceste fonduri si cumparam tot felul de culegeri. Diferenta este ca acum , poate stiti, profesorii au devenit chiar agresivi, in sensul ca pretind elevilor sa faca maditatii, desi , recent prin Legea invatamantului s-a interzis asa ceva. No comment.
Cat proveste pachetul, este o chestiune care nu intra in discutie, copiii nu pot fi trimisi la scoala fara pachet desi, am auzit ca li se ofera din nou cornul si lapticul si chiar si cate 2 mere :D
legal sau nu, de cerut se cere. daca nu aveti, nu dati. daca de perdele, nu e neaparat nevoie, de culegeri cam e
Atunci trimiteti la scola creta, coli, maturi, substante de curatare, cartuse pentru imprimanta, copiator si poate uneori, cand aveti timp treceti sa faceti si ceva curatenie caci femei de serviciu nu prea mai sunt. Cu obligativitatea pentru pregatire nici eu nu sunt d'acord.
Crete, bureti, markere, tabla "ecologica",fise xeroxate, zugravit, paluxat, vopsit, perdele (jaluzele), banci, reparatii, dulapul clasei, tablouri...de unde bani? In niciun caz de la un un profesor cu cateva sute pe card. E cumplit in perioada 1-15 sept. cand gasesti clasa ca dupa taifun, n-ai bani sa te apuci de treaba si esti nevoit sa apelezi la parinti.Sunt multe de pus in discutie pe aceasta tema...