Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi si obligatii coplatitor in caz de separare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi si obligatii coplatitor in caz de separare

Buna ziua,
Am o mare nelamurire. Care este diferenta dpvd juridic dintre aplicantul principal si coplatitor la un credit ipotecar?
Mai exact despre ce este vorba, impreuna cu prietenul meu, inainte de nunta fiindca preturile au scazut ne-am hotarat sa cumparam un apartament. De la banca am aflat ca va fi un aplicant principal si un coplatitor iar contractul de vanzare-cumparare se va inchieia pe ambele nume (banca spune ca dreptul de proprietate este egal).
Intrebarea mea este: in caz de neintelegere intre parti, aplicantul principal poate sa vina sa pretinda mai mult din imobil?
Va multumesc!
Conform contractului 50/50. Daca principalul nu plateste, veti achita integral, 1/1, rata catre banca.
Pe actul apartamentului sa figurati amandoi, in cote egale.!!!!