Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Leasing de personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Leasing de personal

In cazul leasing-ului de personal, se aplica CCMUN sau numai Codul Muncii?
Ex: "A" (angajat de firma "X" pentru a lucra la firma "Y") va beneficia de 20 de zile de concediu de odihna/an (conform Codului Muncii) sau 21 de zile (conform CCMUN 2007 - 2010)?
Conform CCMUN
ART. 8
(1) Clauzele contractelor colective de munca pot fi stabilite numai in limitele si in conditiile prevazute de prezenta lege.
(2) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
(3) Contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca.
(4) La incheierea contractului colectiv de munca, prevederile legale referitoare la drepturile salariatilor au un caracter minimal

Asadar 21 zile, deoarece CCMUN se aplica tuturor salariatilor, indiferent daca exista CCM incheiat la nivel de unitate.
Ana Mocanu a scris:

In cazul leasing-ului de personal, se aplica CCMUN sau numai Codul Muncii?
Ex: "A" (angajat de firma "X" pentru a lucra la firma "Y") va beneficia de 20 de zile de concediu de odihna/an (conform Codului Muncii) sau 21 de zile (conform CCMUN 2007 - 2010)?

minim 21 de zile lucratoare este CO .. se aplica prevederile cele mai avantajoase pentru salariat .. in speta, CCMN.
Va multumesc pentru raspunsuri!