Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare administrativa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare administrativa

Buna seara!
Ma confrunt cu o problema care m-a luat prin surprindere. In prezent sunt in concediu pentru crestere copil (acesta a inceput din septembrie 2009) si am fost solicitata sa merg la serviciu pentru o cercetare administrativa care are ca obiect o paguba de cateva mii de lei. Pentru finalizarea acesteia trebuie sa dau niste raspunsuri in legatura cu unele semnaturi in ce priveste derularea acestui contract.
De acest contract nu ma ocupam direct, adica semnaturile le dadea seful meu, iar in lipsa eu.
Cam la ce sanctiuni sa ma astept?
Sanctiunile sunt cele prevazute in Codul muncii, si anume :
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăşi 10 zile lucrătoare;
c) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.

De asemenea, potrivit art.60 alin.1 C.mun. este interzisa concedierea pe durata concediului pentru creşterea copilului.