avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare administrativa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare administrativa

Buna seara!
Ma confrunt cu o problema care m-a luat prin surprindere. In prezent sunt in concediu pentru crestere copil (acesta a inceput din septembrie 2009) si am fost solicitata sa merg la serviciu pentru o cercetare administrativa care are ca obiect o paguba de cateva mii de lei. Pentru finalizarea acesteia trebuie sa dau niste raspunsuri in legatura cu unele semnaturi in ce priveste derularea acestui contract.
De acest contract nu ma ocupam direct, adica semnaturile le dadea seful meu, iar in lipsa eu.
Cam la ce sanctiuni sa ma astept?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:35, 3 Noiembrie 2010
Sanctiunile sunt cele prevazute in Codul muncii, si anume :
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăşi 10 zile lucrătoare;
c) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.

De asemenea, potrivit art.60 alin.1 C.mun. este interzisa concedierea pe durata concediului pentru creşterea copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacere disciplinara cim ataela1 ataela1 Va rog sa-mi spuneti ,in cazul in care un angajat absenteaza de la lucru ,dupa cate zile de absente se poate incepe cercetarea disciplinara? Mentionez ca in ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara palcuo palcuo Ce se poate intampla daca nu ma prezint la convocarea societatii in vederea cercetarii disciplinare datorita absenteleor nemotivate? Daca am absente nemotivate ... (vezi toată discuția)
Sanctiuni disciplinare roxilex roxilex In urma unui raport de audit in care nu eu am avut cea mai mare parte de vina am fost sanctionata de catre institutie cu avertisment scris,apoi Inspectoratul ... (vezi toată discuția)