Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiuni Disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiuni Disciplinare

In urma unui raport de audit in care nu eu am avut cea mai mare parte de vina am fost sanctionata de catre institutie cu avertisment scris,apoi Inspectoratul Scolar m-a retrogradat din functie.Este normal sa primesc 2 sanctiuni in acelasi timp ? Retrogradarea din functie pentru cat timp se face?
Pentru aceeaşi abatere disciplinară se poate aplica numai o singură sancţiune, se prevede in art.249 alin.2 C.mun.

art.248 C.mun.
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
Multumesc frumos pentru raspuns!