avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale declaratii fiscale SRL nou infiintat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

declaratii fiscale SRL nou infiintat

Persoana x a infiintat un SRL. Actele de la Registrul Comertului au fost eliberate la data de 22.10.2010 - intr-o zi de vineri. Pana luni 25.10.2010, cand a fost ultima zi pentru depunerea declaratiilor fiscale trim. III, administratorul nu a apucat sa faca nici stampila.
Societatea avea obligatia sa depuna aceste declaratii fiscale ?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 12:39, 4 Noiembrie 2010
Stampila se face in 2 ore, si o data ce soc a fost inregistrata pe 22.10.2010, ar fi avut timp . Contabilitatea lucreaza si noaptea pentru depunerea declaratiilor.
Aveati obligatia depunerii declaratiilor .Daca nu le-ati depus , atunci solutia ar fi ca actele de plata utilizate la infiintare sa fie inregistrate in luna nov si le declarati atunci .
Societatea are personalitate juridica din data de 22.10.2010.
La 25.10.2010 este termen de depunere declaratii fiscale pentru trim III , prin urmare pentru acea societate la 25.10.2010 nu este nicio obligatie declarativa .
In functie de vectorul fiscal ales ( adica daca firma are /nu are salariati, este /nu este platitor de tva , ce anume activitate are cf cod caen etc ) primul termen de depunere al declaratiilor poate fi 25.11. pentru declaratiile lunare, respectiv 25.01.2011 pentru cele trimestriale .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii fiscale firma nou infiintata. Dyana Barbu Dyana Barbu Buna ziua. Am infiintat de curand (1 luna) o societate comerciala (srl) si, inainte de a apela la un contabil, as vrea sa stiu in mare care sunt pasii ce ... (vezi toată discuția)
100 si 300 Adi Lungu Adi Lungu Buna ziua. Am citit la avocatnet un termen de depunere a decl. 100 si 300 ca fiind 25 august. Detin un SRL fera activitate inca de la infiintare, iar pana in ... (vezi toată discuția)
Cifra de afaceri thumper thumper Daca am o societate infiintata in 2005, microintreprindere, platit. de tva, in ian. 2007 am completat decl. 010 unde am bifat toate contributiile (imp., asig. ... (vezi toată discuția)