Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributie la asigurari sociale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributie la asigurari sociale

Buna ziua. . .Sunt nou venita pe acest site si felicit echipa de moderatori pentru munca depusa in folosul. . .celor multi si nestiuti !
Am 56 de ani, casnica, fara nici un venit. Am tot citit pe acest forum cum as putea sa mai adaug ceva cuantum de contributie pentru pensie (am cotizat,cred, vreo 17 ani) si am inteles ca se poate incheia un contract de asigurare sociala (individual si facultativ).
Intrebare: Acest contract se poate incheia doar cu Casa de Pensii sau si cu CAS-ul? Eu cotizez la CAS de 2 ani. si as dori sa stiu daca aceasta cotizatie se va lua in calcul atunci cand voi indeplini conditiile de pensionare. Cu multumiri
Daca dumneavoastra doriti sa va mariti contributia facultativa la CAS o sa va fie luata in calcul, dar sa stiti ca este deductibil decat 400 de euro pe an conform codului fiscal. Ca sa stiti efectiv care e procedura va sugerez sa le da-ti un telefon de pe site-ul lor.
Buna ziua. Stimata doamna puteti merge la csa de pensii si puteti plati retroactiv contributia la pensii pe 5 ani.
exact,dar se poate contribui pe ultimii cinci ani daca platiti pana la 31 decembrie 2010 si nu stiu daca aveti posibilitatea
ulloria a scris:
Intrebare: Acest contract se poate incheia doar cu Casa de Pensii sau si cu CAS-ul? Eu cotizez la CAS de 2 ani.

Cine este CAS-ul? :wassat:
Contractul de asigurare sociala prevazut de OUG nr. 49/2010 il incheiati cu casa teritoriala de pensii si, in mod evident, sumele pentru care va asigurati vor fi avute in vedere la determinarea pensiei.
Accesati link-ul de mai jos, am mai dat un raspuns unui domn care are contract de asigurare sociala:
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc pentru raspuns. . . . Am denumit CAS (Casa de asigurari de sanatate) si am incheiat un contrat de asigurare acum 2 ani, cotizand lunar cu 33 Ron. Si aici a fost intrebarea mea: daca aceasta cotizatie va fi luata in calcul la stabilirea pensiei sau trebuie sa inchei un Contract cu Casa de Pensii.