avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... culpa exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

culpa exclusiva

Buna puteti sa imi explicati ce inseamna culpa exclusiva?multumesc
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 21:05, 4 Noiembrie 2010
Adica "e numai vina lui" :)
Casatoria se poate desface din culpa unuia dintre soti sau din culpa comuna, adica a ambilor soti.
Relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate iar convietuirea nu mai poate continua, fie ca doar unul dintre soti este vinovat de destramarea relatiilor de familie, fie ca ambii au contribuit prin faptele lor la destramarea relatiilor de familie.
Cand divortul se desface prin acordul partilor, nu se mai stabileste culpa (vinovatia) vreunuia dintre soti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort unilateral - fara acordul sotului ro.dragospopescu ro.dragospopescu Buna ziua, Vreau sa intentez divort, dar nu cred ca sotul meu va agreea ideea \"acordul partilor\". Suntem casatoriti de 1 an, nu avem copii si nici de ... (vezi toată discuția)
Vreau sa divortez dar sotia mea nu-mi acorda divortul traian1 traian1 vreau sa divortez dar sotia mea nu vrea sa imi acorde divortul ce pot sa fac? (vezi toată discuția)
Divort fara acordul sotiei costehard costehard Buna ziua Ma numesc X, am 48 de ani si sunt din Bucuresti Doresc sa desfac casatoria si as dori sa fac o intrebare in comunitatea avocatnet in speranta ... (vezi toată discuția)