Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... culpa exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

culpa exclusiva

Buna puteti sa imi explicati ce inseamna culpa exclusiva?multumesc
Adica "e numai vina lui" :)
Casatoria se poate desface din culpa unuia dintre soti sau din culpa comuna, adica a ambilor soti.
Relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate iar convietuirea nu mai poate continua, fie ca doar unul dintre soti este vinovat de destramarea relatiilor de familie, fie ca ambii au contribuit prin faptele lor la destramarea relatiilor de familie.
Cand divortul se desface prin acordul partilor, nu se mai stabileste culpa (vinovatia) vreunuia dintre soti.