avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort unilateral - fara acordul sotului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort unilateral - fara acordul sotului

Buna ziua,

Vreau sa intentez divort, dar nu cred ca sotul meu va agreea ideea "acordul partilor". Suntem casatoriti de 1 an, nu avem copii si nici de impartit ceva.
Cine ma poate sfatui cum sa procedez, ce cale sa urmez?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 00:46, 23 Septembrie 2010
Intentati actiune de divort din culpa sotului.
sau din culpa comuna.. se va judeca in lipsa sotului, daca nu se va prezenta
si administrati proba testimoniala cu 2 martori; nu este o problema daca celalalt sot se opune, desfacerea casatoriei oricum se va dispune, dar numai daca dovediti culpa sotului sau macar culpa comuna in destramarea relatiilor de casatorie precum si faptul ca aceasta nu mai poate continua din motive temeinice.
avocat Cristina Popescu
Puteti deschide divortul si fara acordul sotului, urmand ca la termenul de judecata sa o rezolvati prin acord daca isi va schimba viziunea pana atunci.

avocat Claudiu Lascoschi
Promovati actiunea si solicitati desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotului.
Nu are relevanta acordul sotului in conditiile in care reclamantul dovedeste ca relatiile de famiile sunt grav si iremediabil vatamate iar convietuirea sotilor nu mai poate continua.
Probe:inscrisuri si martori care pot si rude.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Culpa exclusiva narita narita Buna puteti sa imi explicati ce inseamna culpa exclusiva?multumesc (vezi toată discuția)
Divort dupa 3 luni ByOn ByOn buna seara . am o intrebare scurta .se poate divorta dupa 3 luni de casatorie daca nu au copii si nu a nimic de impartit? (vezi toată discuția)