Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... consilierul juridic poate fi PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

consilierul juridic poate fi PFA?

Buna ziua,
Sunt consilier juridic si as vrea sa deschid o afacere agricola. Pot deveni PFA?
Legea 514/2003
Art. 10. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din conflict de interese, in conditiile legii.

De asemenea, mai vezi si dispozitiile Statutului.
Art. 19
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) alte profesii autorizate sau salarizate;
d) functia si activitatea de administrator sau de lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din situatia de conflict de interese, in conditiile legii.
Marcel Mihalache, Avocat
Serviciile juridice nu pot fi prestate decat de catre consilierii juridici pentru angajatori în baza contractului individual de munca sau de catre avocati.
Doamna consilier juridic vrea sa desfasoare pe langa profesia dansei (liberala) si o activitate economica - ”o afacere agricola” - ca si PFA !
Eu consider ca o poate face fara nici o problema !
Sa nu confundam activitatea economica (PFA reglementata de OUG 44/2008) cu exercitarea unei (altei) profesii ...

OUG 44/2008, extras art.1:
Art. 1
(1)Prezenta ordonanta de urgenta reglementeaza accesul la activitatea economica, procedura de înregistrare în registrul comertului si de autorizare a functionarii si regimul juridic al persoanelor fizice autorizate sa desfasoare activitati economice, precum si al întreprinderilor individuale si familiale.
(2)Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica profesiilor liberale, precum si acelor activitati economice a caror desfasurare este organizata si reglementata prin legi speciale.

CONCLUZIE:
Un consilier juridic poate desfasura si o activitate economica in calitate de PFA.