Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Parere: constitutional sau neconstitutional?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Parere: constitutional sau neconstitutional?

Va solicitam parerea. In litigiul aparut in Timisoara, Facultatea de Teologie din cadrul unei universitati publice, pe de o parte si preotul caruia i s-a desfacut CIM-ul (litigiu pe rol de 13 luni) s-a ajuns la solicitatea de catre avocatul preotului interventia Curtii Constitutionale pe art. 50 lit e din Statutul pentru functionarea Bisericii Ortodoxe Romane care zice asa:

În aceeasi mãsurã, clericii din parohii, în
virtutea jurãmântului de ascultare (subordonare) faþã de chiriarh
depus la hirotonie, si, respectiv, monahii, în virtutea votului monahal
al ascultãrii, pot sã comparã în faþa instanþelor judecãtoresti
numai cu aprobarea prealabilã scrisã a chiriarhului, inclusiv în
cauze de interes personal
;
E constitutional sau nu sa cer binecuvantare sa dau banca, vecinul etc in judecata si sa fiu dat afara pt ca nu am primit aprobare in aceasta directie? Clerul are sau nu libertatea consfintita de lege? Ms!
Este o lege speciala, dar care nu incalca dreptul constitutional la munca, garant de statul roman prin constitutia sa.
Deci poate incalca norma speciala, dar asta va determina si suportarea sanctiunilor acelei legi.
Interesant. Sa inteleg ca CCR va da constitutionala legea si clerul sa fie potential abuzat de ierarhia BOR...