Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ordonanta 13/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ordonanta 13/2010

bunaziua,

am o intrebare referitoare la ordonanta 13/2010
firma are o persoana angajata acum 6 luni in baza ordonantei 13/2010.
timp de 6 luni firma a beneficiat de scutire de la plata taxelor pentru respectivul angajat.
legea spune ca trebuie ca aceasta persoana sa ramana angajata timp de 12luni min. intrebarea este daca in aceasta perioada se pot face diminuari ale salariului sau trebuie mentinuta suma care a avut-o timp de 6luni cand a fost scutita firma de plata taxelor pentru acest angajat?
multumesc anticipat.

Trebuiesc mentinute toate conditiile CIM de la angajare vreme de 12 luni minim.
Da, se pot face modificari de salariu ...