Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contract colaborare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contract colaborare

Buna seara. Am si eu o problema. Sunt proaspat medic specialist si astazi mi s-a propus un contract de colaborare cu o SC.....SRL. Mi s-a spus ca Beneficiarul va plati 16% impozit pe venit si ca eu nu sunt nevoit sa platesc nimic in plus la stat. In contract nu este specificat nimic despre obligatia de a plati cineva vreun impozit. Am cautat pe forum dar am gasit pareri diferite. Va rog sa-mi spuneti daca este in regula si daca eu sunt obligat conform normelor legale sa platesc ceva la stat. Mentionez ca sunt persoana fizica si nu PFA, desi contractul la Prestator este formulat ca si cum as fi reprezentantul legal tot al unui SRL. Multumesc anticipat!
O singura nelamurire am. CASS nu inseamna casa de asigurari sociale de stat? Adica pensiile? Daca nu sunt obligat la plata de ce este neaparat sa ma inregistrez? Si daca firma spune ca plateste ea cei 16% impozit mai trebuie sa ma inregistrez eu la administratia financiara? Sau doar trebuie sa completez acea declaratie de venit anul viitor?
CASS inseamna Casa de Asigurari Sociale de Sanatate.
Dvs., avand in vedere ca desfasurati o profesie liberala, trebuie sa va inregistrati la administratie. Firma "spune" ca plteste cei 16%, dar de fapt acea suma trebuie sa o retina din veniturile ce vi se cuvin si sa ii vireze la bugetul statului pana pe data de 25 a lunii urmatoare constituirii obligatiei.

Exemplu:
Pasul 1: va inregistrati la administratie (formularul 070) - primiti cod fiscal.
Pasul 2: completati si depuneti declaratia privind veniturile estimate in 2010 (formular 220) - sa zicem ca pentru anul 2010, estimati ca veti realiza venituri in valoare de 100 lei; platiti un impozit anticipat pentru anul 2010 in valoare de 16 lei (100 lei x 16%);
Pasul 3: va inregistrati la CASS; pe baza declaratiei privind venitul estimat, vi se va stabili obligatia de plata.
Pasul 4:
- incheiati contract de prestari servicii (atentie - nu conventie civila), cu firma respectiva; conform contractului sa zicem ca vi se cuvine un onorariu de 10.000 lei;
- in contract trebuie specificat faptul ca firma se obliga sa va retina din veniturile care vi se cuvin, impozitul aferent;
Pasul 5: eliberati factura catre firma beneficiara a serviciilor dvs.; factura trebuie sa contina:
- valoarea onorariului = 10.000 lei;
- impozitul retinut = 1.600 lei;
- rest de plata = 8.400 lei;
Pasul 6: in 2011, va trebui sa depuneti declaratia de venit (formularul 200), in care veti trece venitul realizat (10.000 lei), cheltuielile efectuate de dvs. in scopul obtinerii de venituri si venitul aferent activitatilor cu retinere la sursa (10.000 lei); la declaratie anexati o adeverinta de la firma in care sa fie mentionat faptul ca impozitul a fost retinut si virat, precum si valoarea acestui impozit;
Pasul 7: cu declaratia 200, mergeti la CASS si vi se va "regla" obligatia de plata in functie de veniturile efectiv realizate in 2010;
Pasul 8: veti primi o decizie de impunere de la administratie prin care veti fi anuntat ca aveti de recuperat un impozit in valoare de 16 lei (impozitul platit anticipat in 2010); daca aveti cheltuieli efectuate in scopul obtinerii de venituri, acest impozit este mai mare.
Ana Muntianu, Consultant fiscal