Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... agresiune corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

agresiune corporala

vreau sa stiu ce se poate face in urma unei agresiuni corporale,am fost batut de o persoana,fara sa ii fac nimic.
A venit direct la mine si mi-a dat cu pumni in partea fetei,rezultand invinetirea buzei de jos.
Va multumesc.
Scoti certificat medico-legal si faci plangere la politie.
faceti o plangere la politie pentru comiterea infractiunii de loviri si alte violente .
faceti-i plangere penala pt loviri (180 cod penal)
daca sunt urme , puteti sa mergeti la iml pt un certificat medico legal
Mergeti la Serviciul de Medicina Legala si solicitati eliberarea unui certificat medico-legal care sa ateste zilele de ingrijiri medicale necesare pentru leziunile ce v-au fost cauzate ca urmare a faptei savarsite asupra dvs.
Apoi aveti posibilitatea sa depuneti plangere penala in functie de nr. de zile mentionate in certificat ( banuiesc ca vor fi pana in 20 de zile) astfel pentru infractiunea prev de art.180 al.2 c.pen.
Plangerea se depune la parchetul de pa langa judecatoria careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau direct la politie.
Termenul de depunere al plangerii este de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului.
Aveti nevoie de asemenea de 2 martori pentru dovedirea plangerii.
Aveti de asemenea posibilitatea in cadrul procesului penal sa va constituti parte civila cu despagubiri materiale si morale impotriva agresorului, daune ce vor fi obtinute in masura probatoriului administrat de dvs.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Consultati avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat