Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... venituri impozabile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

venituri impozabile

Buna ziua,

Lege spune ca "Beneficiaza de concediu de ingrijire a copilului (concediu crestere copil sau CIC) mama sau tatal copilului in varsta de pana la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap) care in ultimul an anterior datei nasterii copilului, a realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal"
Aceasta inseamna ca poate beneficia de CIC si de indemnizatie si persoanele care sunt angajate la o firma cu 2 ore?

Multumesc pt raspuns....
Daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Codului fiscal, chiar daca acele venituri au fost realizate in baza unui contract de munca cu timp partial, persoanele in cauza vor primi indemnizatia pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani.

Da, o persoana cu contract de munca de 2 ore poate beneficia de indemnizatie si de concediu.