Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cifra de afaceri cont 7583
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cifra de afaceri cont 7583

Cand se face la inceput de an notificarea la Finante cu privire la cifra de afaceri a anului precedent ce conturi intra in calcul? strict cele din grupa 70? intra si ce veniturile realizate din vanzarea mijloacelor fixe?
Asadar, pentru calculul cifrei de afaceri in vederea atingerii plafonului de 35.000 euro, luam in considerare valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii reprezentand:

* operatiunile taxabile care ar fi taxabile daca nu ar fi desfasurate de o mica intreprindere;
* operatiunile scutite cu drept de deducere, daca acestea nu sunt accesorii activitatii principale;
* operatiunile scutite fara drept de deducere, daca acestea nu sunt accesorii activitatii principale precum:
– prestarile de servicii de natura financiar-bancara;
– operatiunile de asigurare si de reasigurare;
– operatiunile de arendare, concesionare, inchiriere si leasing de bunuri imobile;
– livrarea de constructii, de parti ale acesteia si a terenului pe care este construita;
– livrarea de terenuri.

Ce intra in calculul cifrei de afaceri pentru atingerea plafonului de 100.000 euro?
Pentru calculul cifrei de afaceri in vederea atingerii plafonului de 100.000 euro luam in considerare:
• operatiunile taxabile;
4. Ce nu intra in calculul cifrei de afaceri pentru atingerea plafonului de 35.000 euro?

Pentru calculul cifrei de afaceri in vederea atingerii plafonului de 35.000 euro nu vom lua in considerare:

* operatiunile scutite cu drept de deducere care sunt accesorii activitatii principale;
* operatiunile scutite fara drept de deducere care sunt accesorii activitatii principale;
* livrarile de active corporale sau necorporale;
* livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi catre un cumparator care nu ne comunica un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA.

• operatiunile scutite cu drept de deducere.
6. Ce nu intra in calculul cifrei de afaceri pentru atingerea plafonului de 100.000 euro?

Pentru calculul cifrei de afaceri in vederea atingerii plafonului de 100.000 euro nu luam in considerare:
• operatiunile scutite fara drept de deducere a taxei.
Sunt doua "modalitati" de calcul a cifrei de afaceri :
- una legata de atingerea plafoanelor pentru incadrarea in categoria platitorilor de TVA, care v-a fost explicata foarte explicit anterior
- a doua care este una simpla, luata in considerare de catre bilantul contabil, cuprinsul fiind delimitat de catre mentiunile aferente randului respectiv.