Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract barter
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract barter

Buna seara,
Am o nelamurire. Vreau sa inchei un contract de barter cu un partener. Am gasit pe internet si inclusiv pe acest site mai multe modele de contacte barter. Am o nelamurire in ceea ce priveste valoarea contractului.

Ex. Societatea X ii pune la dispozitie societatii Y 2 spatii, unul de 30 mp, al 2-lea de 40 mp pentru o perioada de 2 luni, iar societatea Y se obliga sa furnizeze servicii de instruire pentru un numar de ....angajati ai societatii X.

varianta 1 de contract gasita de mine - Este trecuta valoarea serviciilor, in care este mentionata facturarea lunara de catre ambele parti a contra-valorii serviciilor
varianta 2 - se mentioneaza doar fraza trecuta de mine ca si exemplu mai sus.

Intrebarea mea este urmatoarea: din punct de vedere legal valoarea serviciilor fiecarei parti trebuie trecuta in contract (varianta 1) sau este suficient sa scriu ce am scris si in exemplu?

Contractul de barter presupune un schimb de servicii, deci are ca fundament prestarea de servicii considerate echivalent egale. In opinia mea, nu trebuie mentionata contravaloarea fiecarei prestatii in interiorul contractului.
Roxana Burtea, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~