Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2011
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2011

Am creat acest nou topic, chiar de pe acum, deoarece sunt direct interesat de examenul de admitere in Barou, ce va avea loc la anul, insa nu cred ca sunt singurul, motiv pentru care am scris aici pe forum, in speranta crearii unui grup de useri, pentru schimburi de opinii, resurse folosite, probleme ce le vom intalni pe parcurs sau orice altceva tine de Admiterea in Barou din 2011.

Tinand cont de proverbul "Unde-s multi, puterea creste" cred ca ne-ar fi mai usor sa colaboram pe aceasta cale.

Tot aici ii invit si pe cei care au sustinut deja acest examen, sau care il sustin luna aceasta, pentru a ne povesti ce greutati au intampinat, daca binevoiesc..;)
Buna ziua!

Tin sa salut initiativa lui blakie81 de a deschide acest topic. Si eu la randul meu voi sustine acest examen la anul si cred ca ne vor fi de mare ajutor discutiile purtate aici. Legat de bibliografie voi reveni cu o lista completa a cartilor dupa care invat, lista creata in principiu dupa sfatul colegilor care sustin examenul in acest an.
Si eu asteptam deschiderea unui subiect pentru admitere 2011. Initial am avut d gand sa dau examenul acum in noiembrie, dar nu am reusit sa invat tot asa ca am amanat pentru la anul.
Eu m-am apucat de invatat cu civilul de anul 1 - dupa Beleiu, Drepturi reale - Birsan.
Voi ce stiti, se da examen SI in februarie? Sau doar in noiembrie 2011?
blakie81 a scris:

salut initiativa ta. si eu vreau sa dau examen la anul, eu sunt din galati si am amri probleme in a-mi alege cartile dupa care sa invat. am terminat de ceva ani fac si nu mai coincid manualele- nu le-au mai actualizat aceeasi autori, avem de pregatit noile coduri banuiesc ori suporturile de curs nici vorba sa fie actualizate dupa ele. deci tu dupa ce inveti?
OEPA- am cartea cu legea, statutul si codul de la edit hamangiu actualizata la 8 martie 2010

dr. civil

dr. procesual civil
tratat de mihaela tabarca- 2 vol

dr penal- dobrinoiu- 2 vol

dr proc penal- tratat neagu

codurile noi -toate 4
tu?

pe langa manualele pe care le am de la profesorii de la Universitate, ma ghidez si dupa urmatoarele:

Drept civil:

1. Partea Generala:
Boroi Gabriel - Drept civil.Partea generala. Persoanele.

2. Drepturi reale:
Ion. P. Filipescu, Andrei I. Filipescu - Dreptul de proprietate si alte drepturi reale
Iosif R. Urs, Carmen Ilie-Todica - Drepturile reale. Doctrina.Aplicatii. Practica

3. Obligatii:
Statescu C. , Barsan C. - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor

4. Contracte:
Francis Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale , vol.I - III

5. Succesiuni:
Francis Deak - Tratat de drept succesoral

Drept procesual civil :

1. Ioan Les - Tratat de drept procesual civil

Drept penal:

Atat partea generala cat si partea speciala o invat din cartile d-lui profesor de la universitate, deoarece au un continut bine structurat

Drept procesual penal:

cred ca va fi:

Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte generala
Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte speciala

In plus mai am Viorel Voineag - Teste grila pentru magistratura, avocatura si examenul de licenta si inca cateva culegeri de spete atat la dr. civil cat si penal.

Restul le voi achizitiona pe parcurs.

Referitor la coduri, nu stiu, dar cred ca vom fi nevoiti sa invatam dupa noile coduri, ramane de vazut ce va decide UNBR.:)
DanielaFlorea a scris:

Si eu asteptam deschiderea unui subiect pentru admitere 2011. Initial am avut d gand sa dau examenul acum in noiembrie, dar nu am reusit sa invat tot asa ca am amanat pentru la anul.
Eu m-am apucat de invatat cu civilul de anul 1 - dupa Beleiu, Drepturi reale - Birsan.
Voi ce stiti, se da examen SI in februarie? Sau doar in noiembrie 2011?

Ceea ce s-a intamplat anul trecut a fost o pura exceptie. Nu cred ca cineva ar putea avea o asemena informatie despre o eventuala sustinere a unui alt examen in Februarie 2011, bineinteles asta cu fundamente solide si palpabile.
In alata ordine de idei cred ca urmatorul examen va fi in Noiembrie 2011.
Pentru cei interesati, inca sunt calde informatiile

Subiecte date la OEPA 2010:

1. Contractul de asistenta juridica. Efecte. Incetare; 6 puncte
2. Conditii generale de primire in profesia de avocat; 1 punct
3. Modalitati de exercitare a profesiei. Avocatul titular al cabinetului individual. Avocatul asociat. 2 puncte