Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj absolvent
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj absolvent

Buna ziua,
fiica mea a absolvit liceul in 2008, pana in prezent a fost studenta dar datorita situatiei financiare a renuntat la facultate. Pana la gairea uni loc de munca poate beneficia de indemnizatie de somaj si care sunt actele necesare depunerii dosarului.
Va multumesc
Beneficiarii indemnizatiei de somaj sunt cei prevazuti in legea somajului L76/2002. In acest sens va redau paragraful care se refera la absolventi, dar dvs nu va incadrati aici deoarece nu ati cererea in termen:
a) sunt absolventi ai institutiilor de invatamant, in varsta de minimum 16 ani, care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale