Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratii

Buna seara. Am auzit ca declaratiile la sanatate, somaj si pensii nu se mai depun incepand cu cele pt luna octombrie ca pana acum, ci pe site-ul ANAF? Va rog, daca stie cineva, sa ma lamureasca si pe mine.
NU ESTE ADEVARAT, ERA VORBA PENTRU ANUL 2011 IDEOLOGIA ACEASTA.
Incepand cu obligatiile declarative aferente lunii octombrie, declaratiile fiscale vor fi depuse numai electronic de catre contribuabilii mari si mijlocii, definiti conform reglementarilor in vigoare, precum si de sediile secundare ale acestora.

Astfel, pana la data de 25 noiembrie 2010, se vor transmite prin intermediul Sistemului Electronic National, urmatoarele declaratii:
100 “Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat”;
101 “Declaratie privind impozitul pe profit”;
102 “Declaratie privind obligatiile de plata la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale”;
120 “Decont privind accizele”;
130 “Decont privind impozitul la titeiul din productia interna”;
300 “Decont de taxa pe valoarea adaugata”;
301 “Decont special de taxa pe valoarea adaugata”;
390 VIES “Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare”;
710 “Declaratie rectificativa”.

Declaratiile mentionate de catre dumneavoastra se depun ca si pana acum.