Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cumparare garsoniera
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cumparare garsoniera

Buna seara,

2 intrebari:

1)Doresc sa-i cumpar copilului meu minor o garsoniera si vreau sa stiu cum se procedeaza si ce acte trebuiesc
2)Valoarea garsonierei este de 120000 ron si nu stiu cat costa taxele notariale(m-am uitat pe site-uri cu calculator taxe notariale)dar nu stiu daca se ia in considerare valoarea garsonierei sau grila pe care o are notarul.

Multumesc anticipat
In ceea ce priveste taxele notariale puteti declara valoarea din grila cu valorile minime pe care v-o va prezenta BNP la care mergeti.
In ceea ce priveste cumpararea pe numele minorului, situatia este diferita in functie de varsta copilului-sub sau peste 14 ani, avand sau nu capacitate de exercitiu a drepturilor.
Copilul implineste 17 ani in mai 2011
Contractul va fi semnat de fiu cu acordul parintilor, avand capacitate de exercitiu restransa.
Notarul va va da toate lamuririle necesare.