Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general semnare acte contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

semnare acte contabile

societate de contabilitate - cu asociat contabil - pana la ce cifra de afaceri poate semna actele???? - de la ce suma trebui audit????
Va rog sa cititi OMFP 3055 prima pagina.
ELLABV a scris:

societate de contabilitate - cu asociat contabil - pana la ce cifra de afaceri poate semna actele???? - de la ce suma trebui audit????

Referitor la "semnarea actelor" - cred ca va referiti la semnarea balantei de verificare si a bilantului.

Conform Legii 82/1991
Art. 10. - (1) Răspunderea pentru organizarea şi conducerea contabilităţii la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligaţia gestionării unităţii respective.
(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

Daca aveti studii economice superioare, puteti "semna actele". Nu exista o limita de suma.

Referitor la audit

OMFP 3055/2009 art. 3 alin. 5 si art. 5 alin. 1 si alin. 2

Fac obiectul auditului statutar situatiile financiare ale firmelor care la data bilanţului depăşesc limitele a două dintre următoarele 3 criterii de marime:
- total active: 3.650.000 euro;
- cifra de afaceri netă: 7.300.000 euro;
- număr mediu de salariaţi în cursul exerciţiului financiar
Ana Muntianu, Consultant fiscal