Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale obligatie legala de auditare financiara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

obligatie legala de auditare financiara

Care sunt societatile care au obligatia legala de auditare financiara? Multumesc.
Conform ordin 3055/2009 societatile obligate sunt:

ART. 5
(1) Situatiile financiare anuale intocmite de persoanele juridice prevazute la art. 3 alin. (1) sunt auditate, potrivit legii.

ART. 3
(1) Persoanele juridice care la data bilantului depasesc limitele a doua dintre urmatoarele 3 criterii, denumite in continuare criterii de marime:
- total active: 3.650.000 euro;
- cifra de afaceri neta: 7.300.000 euro;
- numar mediu de salariati in cursul exercitiului financiar: 50
intocmesc situatii financiare anuale care cuprind:
- bilant;
- cont de profit si pierdere;
- situatia modificarilor capitalului propriu;
- situatia fluxurilor de numerar;
- note explicative la situatiile financiare anuale.

Va multumesc pentru raspuns.