Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva-autoturism administrator
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva-autoturism administrator

Am achizitionat in leasing financiar un autoturism pt administrator pe o perioada de 24 luni, cu valoarea reziduala inclusa in rate. Este singurul autoturism alocat unei persoane cu functie de conducere din firma. Stiu ca este nedeductibil TVA-ul aferent valorii reziduale, dar pe facturi (conform contractului), aceasta nu este explicita. In acest caz nu stiu cum sa procedez si cum sa inregistrez.
la sfarsitul contractului de leasing, firma va emite o factura de regularizare a valorii reziduale, aplicand cota de tva in vigoare, adica 24%, considerandu-se valoarea reziduala achitata pana acum si inclusa in rate ca fiind un avans al acesteia.

in consecinta pe factura veti avea o valoare cu minus si astfel veti colecta tva dedusa pana acum aferenta ratei reziduale (- 4426) si o valoare cu plus, care reprezinta tva nedeductibila.

sper ca ati inteles.