avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale - executare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale - executare

Buna ziua!
Va retin atentia cu o speta ( de fapt trei dosare) dar care au stransa legatura intre ele.

Am fost angajat al unei institutii de stat.
In luna august 2009 am fost concediat (concediere colectiva).
Am contestat dispozitia de concediere si am castigat. Instanta a dispus anularea dispozitiei, reincadrarea in functia avuta anterior, precum si acordarea unor despagubiri egale cu drepturile salariale de care as fi beneficiat daca as fi fost angajat actualizate, precum si a unei sume cu titlu de despagubiri morale.
De asemenea, in temeiul contractului colectiv de munca as fi beneficiat de plati compensatorii in cuantum de 3 salarii brute.
Angajatorul mi-a platit doar un salariu
I-am actionat in judecata si in acest caz au fost obligati sa plateasca si diferenta.

In contractul individual de munca au fost stipulate 3 sporuri in cuantum total de 37%. In anumite luni mi-au fost acordate doar partial.
Si in acest caz am deschis proces, angajatorul fiind obligat sa plateasca diferentele.

Deci in momentul de fata am trei titluri executorii pe care vreau sa le execut.

Intrebarea este daca sunt aplicabile dispozitiile ordonantei de guvern 71/2009 cu privire la reesalonare.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:46, 12 Noiembrie 2010
Da, sunt aplicabile prevederile OUG nr.71/2009.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicarea oug 115/2023 pentru despagubirile castigate in urma hotararii judecatoresti executorii AncaBac AncaBac In urma unei hotărâri judecătorești executorii s-a stabilit că: „obligă pârâta la plata unei despăgubiri egală cu salariile indexate, majorate și ... (vezi toată discuția)
Drepturile si obligatiile salariat - angajator ROMANFLORIN ROMANFLORIN Urmarea unei hotarari judecatoresti definitive am fost reincadrat in functie publica, eliberat in mod nelegal. Hotararea prevedea si plata drepturilor ... (vezi toată discuția)
Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului + concedierea colectiva Fatima Fatima Buna ziua, Am adaugat ambele sectiuni din codul muncii intrucat consider ca se incadreaza urmatoarea situatie in ele. Lucrez intr-o ... (vezi toată discuția)