Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale - executare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale - executare

Buna ziua!
Va retin atentia cu o speta ( de fapt trei dosare) dar care au stransa legatura intre ele.

Am fost angajat al unei institutii de stat.
In luna august 2009 am fost concediat (concediere colectiva).
Am contestat dispozitia de concediere si am castigat. Instanta a dispus anularea dispozitiei, reincadrarea in functia avuta anterior, precum si acordarea unor despagubiri egale cu drepturile salariale de care as fi beneficiat daca as fi fost angajat actualizate, precum si a unei sume cu titlu de despagubiri morale.
De asemenea, in temeiul contractului colectiv de munca as fi beneficiat de plati compensatorii in cuantum de 3 salarii brute.
Angajatorul mi-a platit doar un salariu
I-am actionat in judecata si in acest caz au fost obligati sa plateasca si diferenta.

In contractul individual de munca au fost stipulate 3 sporuri in cuantum total de 37%. In anumite luni mi-au fost acordate doar partial.
Si in acest caz am deschis proces, angajatorul fiind obligat sa plateasca diferentele.

Deci in momentul de fata am trei titluri executorii pe care vreau sa le execut.

Intrebarea este daca sunt aplicabile dispozitiile ordonantei de guvern 71/2009 cu privire la reesalonare.

Multumesc!
Da, sunt aplicabile prevederile OUG nr.71/2009.