Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata sume cu titlu executoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata sume cu titlu executoriu

In cazul in care un angajat a fost data afara si el a castigat in contencios si trebuie sa fie repus in functie , sumele cu titlu executoriu privind drepturile salariale +cheltuielile de judecata se pun in plata conform O.U.G nr. 71 / 2009 ( actualizata la 20 mai 2010) ?
Astept raspunsuri . :D
este bugetar?
O.U.G nr. 71 / 2009, actualizata, face referire la acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, pe cand sentinta civila face referire la DESPAGUBIRI SALARIALE, ceea ce este cu totul altceva.
da , bugetar
revin cu precizari
bugetar , concediat , castiga in contencios prin sentinta xx in care i se acorda drepturile salariale neachitate pe perioada concedierii si pana la reintegrarea efectiva .
in vederea achitarii drepturilor salariale se tine cont de O.U.G nr. 71 / 2009? sau acestea trebuiesc puse in plata in termen legal -15 zile .
ms mult pentru raspunsuri :)
Nu se aplica OUG 71/2009. Este vorba de despagubiri salariale. Trebuie sa-i platiti despagubirile in termen de 15 zile de la data formularii cererii persoanei concediate netemeinic si nelegal.