Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea CIM prin acordul partilor ( art. 55).
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea CIM prin acordul partilor ( art. 55).

Buna ziua,

care este procedura ce trebuie urmata in cazul desfacerii CIM prin acordul partilor ( art. 55). Mentionez faptul ca e vorba de un cadru didactic necalificat, reclamat de catre parinti la conducerea scolii, pt neindeplinirea sarcinilor de servici. Care este formula prin care trebuie sa-si dea acordul acel cadru didactic, pentru a se evita Comisia de disciplina?
ophelia a scris:

Buna ziua,

care este procedura ce trebuie urmata in cazul desfacerii CIM prin acordul partilor ( art. 55). Mentionez faptul ca e vorba de un cadru didactic necalificat, reclamat de catre parinti la conducerea scolii, pt neindeplinirea sarcinilor de servici. Care este formula prin care trebuie sa-si dea acordul acel cadru didactic, pentru a se evita Comisia de disciplina?

Pentru a desface cim cu 55 b angajatul trebuie sa faca o cerere de desfacere a cim cu care angajatorul sa fie de acord.
Aceasta solicitare o poate face si angajatorul , nu numai salariatul.
freeelis a scris:

Aceasta solicitare o poate face si angajatorul , nu numai salariatul.

As dori um model orientativ a unei astfel de solicitari din partea angajatorului. Care este baza legala?
Se poate folosi acelasi model ca si in cazul angajatului ... legea nu face prevede cine face cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor ... prin urmare , unde legea nu distinge nici interpretul nu treguie să distingă, aceasta semnificând că noi nu putem adăuga sau exclude cazuri care n-au fost adăugate sau excluse de legiuitorul însuşi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Se poate folosi acelasi model ca si in cazul angajatului ... legea nu face prevede cine face cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor ... prin urmare , unde legea nu distinge nici interpretul nu treguie să distingă, aceasta semnificând că noi nu putem adăuga sau exclude cazuri care n-au fost adăugate sau excluse de legiuitorul însuşi.

Va multumesc pentru raspuns.
Va rog sa faceti eventualele corecturi/modificari in cazul cererii respective

Catre,
Conducerea Scolii .....

Subsemnata,........................, cadru didactic la scoala ......., solicit desfacerea contractului individual de munca prin acordul partilor, art.55, b), cu un preaviz de 15 zile lucratoare incepand din data de....
Mentionez ca la baza solicitarii stau motive personale...

In cazul angajatorului, cui este adresata solicitarea?