Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... recunoasterea, in Italia, diplomei de studii ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

recunoasterea, in Italia, diplomei de studii universitare

Buna ziua ,
Ma numesc BIDASCA LUCIAN, am absolvit UNIVERSITATEA ''GH. ASACHI'' IASI , FACULTATEA CONSTRUCTII DE MASINI SI MANAGEMENT INDUSTRIAL in anul 2007 (specializarea INGINERIE ECONOMICA IN DOMENIUL MECANIC, durata studiilor 5 ani ) ,dupa care am facut un master in Fizica Tehnica , am muncit un an la fabrica de automobile DACIA - RENAULT ca inginer calitate(05/2008-02/2009) .
Acuma sunt in Italia , iar ca sa pot profesa ca inginer nu pot(sunt multe locuri de munca pe care le pierd ) , mi se spune ca tara noastra (ROMANIA) nu are parteneriat de recunoastere si ar trebui sa ma duc la ambasada sa imi explice iar cei de la ambasada din Torino nu isi pot pierde timpul in rezolvarea problemei , asa mi au raspuns (cu toate ca sunt aici pentru a ne ajuta).
Va scriu pentru a ma ajuta sa rezolv aceasta solutie , ce trebuie sa fac, unde sa ma duc, ce trebuie sa fac deoarece nu inteleg .

Va multumesc
Trebuie sa luati legatura cu Centrul Naţional pentru Recunoaşterea şi Echivalarea Diplomelor (CNRED) la dresa din Str. Spiru Haret, nr. 12, Sector 1, Bucureşti:
[ link extern ]
Informatii foarte utile gasiti si aici:
[ link extern ]
L.C.