Forum Discuţii juridice Traduceri Echivalarea/recunoaºterea în Italia a titlurilor de ...
Discuție deschisă în Traduceri

Echivalarea/recunoaºterea în Italia a titlurilor de studii dobândite în România

Buna seara!Anul trecut am absolvit Facultatea de Contabilitate si Finante (Finante-Banci) la Univ."Spiru Haret" si as dori sa aflu ce trebuie sa fac,ca aceasta diploma sa fie recunoscuta in Italia?Ce trebuie sa fac?Unde trebuie mers?
As avea aceleasi intrebari si in cazul unei diplome de Scoala Postlicealacu spacializare Asistent de farmacie...o astfel de dilpoma are vreo valoare in Italia?E recunoscuta?Ce trebuie facut?
Va multumesc.
Din cunostintele si situatiile intalnite de mine, ambele diplome sunt recunoscute daca sunt insotite de o traducere autorizata! Orice diploma de studii eliberata de o institutie acreditata este acceptata in situatia in care ea este insotita de traducere!
Persoanele care doresc sa ceară recunoasterea propriilor diplome profesionale, in Italia, trebuie sa se adreseze autoritatilor competente romane (Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului), competente pentru a elibera “Certificatul de Conformitate” conform prevederilor Decretului legislativ nr. 206 din 09.11.2007 (Directiva Europeana 2005/36/CE), referitoare la recunoaşterea calificarilor profesionale, si Directiva 2006/100/CE, ce atesta determinate derivatii pentru libera circulatie a persoanelor in urma aderarii Bulgariei si Romaniei la Uniunea Europeana. [ link extern ]
[ link extern ]
Succes!
L.C.
@radu_ro1985:Multumesc pentru raspuns.Vrei sa spui ca e de ajuns traducerea legalizata?Pentru diploma de scoala postliceala exact asta am si facut si am prezentat-o la Colegiul Medicilor si Farmacistilor in Italia(intr-o localitate al carei nume e prea putin important).Diploma tradusa si legalizata era insotita de foaia matricola(tradusa) si autorizatia de libera practica(tradusa),care intre timp a expirat,iar cei de la Colegiu s-au uitat peste acte si mi-au spus ca in Italia astfel de scoala nu este recunoscuta,pentru ca la ei nu exista si deci nici actele nu mi le-au luat in considerare.O sa mai incerc.Oricum multumesc de raspuns.
@Laura Ciobei:Iti multumesc pentru rapuns...M-am cam "zapacit" acum dupa ce-am citit tot ce era scris pe cele 3 site-uri pe care mi le-ai pus la dispozitie in raspuns la mesajul meu.De fapt,in nicio parte nu-ti explica clar pasii care-i ai de urmat,intr-o parte zice ca e ok doar la minister,intr-alta doar la ambasada,ba si la una si la alta...iar in ceeea ce priveste documentele pe care trebuie sa le prezinti sunt amestecate cu cei din Rep.Moldova...Ma rog,o sa le recitesc,poate am sa inteleg mai bine.
Indraznesc sa mai pun o intrebare:Consulatele romane de pe teritoriul Italiei nu ne pot fi de ajutor in aceste cazuri?
O saptamana buna.
Din punctul meu de vedere statul italian trebuie sa instrumenteze dosarul de recunoastere a studiilor, nu consulatele romane din Italia.
Un apel telefonic sau o vizita la Consulatul Italiei la Bucuresti v-ar putea lamuri in toate privintele: Consulatul Italiei - Str. Arh. Ion Mincu, 12, sector 1, Tel: +40.21.2225734 2221915 Fax:+40.21.2234550
O discutie foarte utila pe aceeasi tema: [ link extern ]
Si un alt link cu informatii referitoare la echivalarea/recunoasterea titlurilor de studii:
[ link extern ] /
O saptamana minunata si Dvs.
L.C.
Laura Ciobeica, moderator