Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

buna ziua.Sunt nascut in 1958 si am lucrat 20,6 ani in grupa1,9 ani in grupa2 si un an fara grupa.Cand pot sa ma pensionez? Va multumesc!!!
Daca sunteti nascut in ianuarie, va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2023 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2018 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2018 luna Ianuarie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*

* Vista standard de pensionare poate fi redusa conform prevederilor legii 19/2000 in urmatoarele conditii:
Lucrul in conditii deosebite;
Lucrul in conditii speciale;
Lucrul in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat;
Persecutii politice cu privare de libertate, deportare in strainatate dupa 23 august 1944;
Prizonierat;

pentru detalii, furnizati datele cerute, aici:

[ link extern ]
ContSters123067, utilizator
lorenzo14 a scris:
(...) am lucrat 20,6 ani in grupa1,9 ani in grupa2 si un an fara grupa.Cand pot sa ma pensionez?

Nu se intelege cat ati lucrat. Daca adun 6 ani (grupa I) cu 9 ani (grupa II) si cu 1 an (conditii normale), rezultatul nu este 20. Deci, care este stagiul realizat pana in prezent?
am lucrat 20 de ani si 6luni in grupa1,in grupa 2 am lucrat 9 ani si inca un an fara grupa,nu inteleg ce nu este clar!!!!!!!!!!!
Daca cei 20 de ani in grupa I-a de munca sunt in procent de 100% atunci reducerea varstei potrivit actualei legi este de 12 ani din 63 si 11 luni in noiembrie 2010 sau din 64 de ani in decembrie.Asadar,daca anii sunt in procent de 100% si ati implinit varsta de 51 de ani si 11 luni puteti sa va deschideti dreptul la pensie pentru limita de varsta.Si trebuie sa va grabiti cu depunerea dosarului in acest an,datorita faptului ca legea noua va schimba aceste conditii.O seara buna.
multumesc mult pentru raspuns,o seara buna!