avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE

AM 59 DE ANI SI AM IN CIMPUL MUNCI 35 DE ANI?LA CE VIRSTA POT SA FISIU PENSIONAT?AM 9 ANI SI 7 LUNI GRUPA1,GRUPA2 8 ANI SI 4 LUNI SI 18 ANI CONDITII NORMALE
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 15:12, 16 Ianuarie 2010
Va puteti pensiona :
- la limita de virsta dupa anul 2016 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani
- anticipatat dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.
- anticipatat partial dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

Intrucat ati lucrat in grupa I 8 ani si 7 luni, beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 4 ani si 10 luni ... prin urmare, varsta dvs de pensionare este de 60 ani si 2 luni.
Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine Regulamentului de postare.

Precizati data nasterii, s-ar putea sa fi indeplinit deja conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea anticipata rusuciuc ovidiu rusuciuc ovidiu tatal meu are 58 de ani si 30 de ani in campul muncii poate beneficia de pensionare anticipat (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi anticipat la pensie ContSters127432 ContSters127432 Sunt nascut in 1955 ianuarie 19 Am 31 de ani si 7 luni cotizabili din care 11 ani si 7luni - grupa II 12ani si 6luni - grupa I. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? lorenzo14 lorenzo14 buna ziua.Sunt nascut in 1958 si am lucrat 20,6 ani in grupa1,9 ani in grupa2 si un an fara grupa.Cand pot sa ma pensionez? Va multumesc!!! (vezi toată discuția)