Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE

AM 59 DE ANI SI AM IN CIMPUL MUNCI 35 DE ANI?LA CE VIRSTA POT SA FISIU PENSIONAT?AM 9 ANI SI 7 LUNI GRUPA1,GRUPA2 8 ANI SI 4 LUNI SI 18 ANI CONDITII NORMALE
Va puteti pensiona :
- la limita de virsta dupa anul 2016 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani
- anticipatat dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.
- anticipatat partial dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

Intrucat ati lucrat in grupa I 8 ani si 7 luni, beneficiati de o reducere a varstei de pensionare de 4 ani si 10 luni ... prin urmare, varsta dvs de pensionare este de 60 ani si 2 luni.
Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine Regulamentului de postare.

Precizati data nasterii, s-ar putea sa fi indeplinit deja conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea