Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clãdiri fãrã autorizaþie de construcþie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clãdiri fãrã autorizaþie de construcþie

In 2004 s-a început construcţia locuinţei pe baza certificatului urbanism,la "recomandarea proiectantului", care nu a mai obţinut şi autorizatia de constructie. Acum, când este finalizată, pot sa o declar la Primărie, la impozite si taxe pentru calculul impozitului pe cladire ? Care ar fi cerinţele legale şi consecinţele nerespectării acestora?
Ce ati facut dvs. se numeste contraventie, amenda fiind intre 1000 si 100.000 RON, eventual si demolarea constructiei. Pentru a salva ce se mai poate salva, ca sfatuiesc sa mergeti la primarie cu un dosar care sa cuprinda un referat de
expertiza tehnica pentru cerinta esentiala de calitate "rezistenta mecanica si stabilitate" privind starea structurii de rezistenta în stadiul fizic în care se afla constructia, precum si pentru cerinta esentiala de calitate "securitatea la incendiu", numai dupa emiterea Acordului de mediu, în conditiile legii. Astfel, veti putea primi autorizatia de constructie. Conditia esentiala este ca ceea ce ati construit dvs sa se incadreze in cerintele urbanistice preexistente.
Este necesar sa o inscrieti in evidentele fiscale ale Primariei si in registrul agricol. Intocmiti documentatia cadastrala si inscrieti locuinta in Cartea Funciara, intrand astfel in legalitate
Inscriere la rolul fiscal, cadastru si intabulare fara autorizatie de constructie si procesul verbal de receptie finala a lucrarilor? De cand? Intai trebuie sa fie obtinuta autorizatia de constructie prin procedura "intrarii in legalitate" conform Ordinului 839/2009, cautarea de intelegere la autoritati sa nu va arda o amenda serioasa si abia apoi restul procedurilor.
av.adrian olte..., Kyandra are perfecta dreptate in masura in care marieta_popa a postat relativ la ceea ce trebuia sa primeasca un raspuns...
Kyandra a scris:

Ce ati facut dvs. se numeste contraventie, amenda fiind intre 1000 si 100.000 RON, eventual si demolarea constructiei. Pentru a salva ce se mai poate salva, ca sfatuiesc sa mergeti la primarie cu un dosar care sa cuprinda un referat de
expertiza tehnica pentru cerinta esentiala de calitate "rezistenta mecanica si stabilitate" privind starea structurii de rezistenta în stadiul fizic în care se afla constructia, precum si pentru cerinta esentiala de calitate "securitatea la incendiu", numai dupa emiterea Acordului de mediu, în conditiile legii. Astfel, veti putea primi autorizatia de constructie. Conditia esentiala este ca ceea ce ati construit dvs sa se incadreze in cerintele urbanistice preexistente.

Sunt perfect de acord cu tine!
B-)