Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioade lucrate in grupe de munca, Ordinul nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioade lucrate in grupe de munca, Ordinul nr. 125/1990

tatal meu lucreaza din 1977am cerut adeverinta cu grupa de munca si am primit o adeverinta cu grupa de munca doar pe perioad 1990 pana 2001 se incadreaza in grupa a 2 a. in perioada 1977 pana 1990 ce grupa are? a mai primit o adeverinta cu sporurile si scrie 1977 pana 1992 sporurile au fost acordate in baza legii57/1974,art66-spor vechime in munca ,art68,(3)spor conditii grele de munca
va rog frumos sa mi spuneti ce grupa de munca are in perioada 1977 pana 1990
Perioadele lucrate in grupe de munca se dovedesc cu inscrierile efectuate in carnetul de munca sau cu adeverinte eliberate de fostul angajator. Daca pentru perioada 1977 - 1990 fostul angajator nu a emis adeverinta, inseamna ca in aceasta perioada tatal dvs. a lucrat in grupa III de munca, respectiv in conditii normale.

Sporurile nu au legatura cu grupele de munca, in sensul ca orice persoana poate sa fi realizat sporuri fara sa fi lucrat in grupa I sau in grupa II de munca.