avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioade lucrate in grupe de munca, Ordinul nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioade lucrate in grupe de munca, Ordinul nr. 125/1990

tatal meu lucreaza din 1977am cerut adeverinta cu grupa de munca si am primit o adeverinta cu grupa de munca doar pe perioad 1990 pana 2001 se incadreaza in grupa a 2 a. in perioada 1977 pana 1990 ce grupa are? a mai primit o adeverinta cu sporurile si scrie 1977 pana 1992 sporurile au fost acordate in baza legii57/1974,art66-spor vechime in munca ,art68,(3)spor conditii grele de munca
va rog frumos sa mi spuneti ce grupa de munca are in perioada 1977 pana 1990
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:51, 14 Noiembrie 2010
Perioadele lucrate in grupe de munca se dovedesc cu inscrierile efectuate in carnetul de munca sau cu adeverinte eliberate de fostul angajator. Daca pentru perioada 1977 - 1990 fostul angajator nu a emis adeverinta, inseamna ca in aceasta perioada tatal dvs. a lucrat in grupa III de munca, respectiv in conditii normale.

Sporurile nu au legatura cu grupele de munca, in sensul ca orice persoana poate sa fi realizat sporuri fara sa fi lucrat in grupa I sau in grupa II de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta de vechime lumifatu lumifatu buna ziua, as avea si eu nevoie de putin ajutor, daca se poate. intr-o adeverinta de vechime care trebuie depusa la casa de pensii pentru calcularea pensiei, ... (vezi toată discuția)
Sporuri nevalorificate la calculul pensiei ContSters122901 ContSters122901 O situatie putin neclara.... S-au depus actele pentru o pensionare anticipata (anticipatie de 9 luni) 1. Perioada 1969- 1972 - in carnet de munca - ... (vezi toată discuția)
Adeverinte pt. dosarul de pensionare ContSters122901 ContSters122901 Pentru intocmirea dosarului de pensionare, adeverintele cu sporurile si contributia de asigurari sociale se ellibereaza de institutia sau unitatea ... (vezi toată discuția)