Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale bo si cec
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

bo si cec

Stiti cumva de cand sunt obligatorii noile instrumente de plata, fila cec si bo? Multumesc.
Normă tehnică nr. 5/2008 din 05/06/2008 privind cambia şi biletul la ordin publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 500 din 03/07/2008 .având în vedere prevederile art. 22 alin. (1) şi (2) din Legea nr. 312/2004 privind Statutul Băncii Naţionale a României, cu modificările ulterioare, în temeiul art. II alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 39/2008 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 58/1934 asupra cambiei şi biletului la ordin şi al art. 48 din Legea nr. 312/2004, cu modificările ulterioare.
Actul a intrat in vigoare la data de 03 iulie 2008,
loremaria a scris:

Stiti cumva de cand sunt obligatorii noile instrumente de plata, fila cec si bo? Multumesc.

Obligatorii ? Nu sunt obligatorii. Sunt doar o firma de a stinge un debit. Iar ele exista de zeci de ani. BNR a reglementat modul lor de functionare, de curand.
Daca va referiti la noile formulare de BO si cambie, ele deja se utilizeaza de catre banci, formularele de tip vechi au fost deja distruse si clientii primesc doar formularele care respecta norma tehnica susmentionata.
Evident, instrumentele emise inainte de aparitia acestei norme tehnice se deconteaza normal.