avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... declaratia pentru venitul global? Obligatorie in ce ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

declaratia pentru venitul global? Obligatorie in ce conditii?


Vreau sa stiu in ce conditii se depune declaratia pentru venitul global? Am inteles ca nu ar fi obligatorie decat de la un anumit plafon in sus, asa este?

Precizez ca eu acum am venit numai din inchiriere(nu sunt salariat si nu am alte conventii).

Si daca se mai deduce acea suma de 200 de euro(la impozit) daca ai asigurata locuinta, asigurare privata de pensie.


Vreau sa stiu daca mai este de actualitate si acum.
Venitul global
l Deduceri la impozit
În 2005, persoanele care doresc sa beneficieze de deducerea din impozitul pe venitul global a sumelor platite pentru asigurarea locuintelor, asigurari private de sanatate si fonduri private de pensii trebuie sa depuna, împreuna cu declaratia de venit, o serie de documente justificative. Actele necesare nu sunt altceva decât copiile documentelor care atesta plata pentru asigurarea locuintelor, a contributiei la schemele facultative de pensii ocupationale si prima de asigurare pentru asigurarile private de sanatate. Deducerile sunt acordate în limita sumei de 200 de euro pe an pentru fiecare din contributiile mentionate. Deducerea este limitata la 200 de euro.
Cel mai recent răspuns: miki3 , utilizator 22:55, 21 Februarie 2008
1. - In situatia in care se obtin venituri din inchiriere este obligatorie depunerea declaratiei de venit global.
2. - Nu exista un plafon .
3.- Deducerile in cuantum de 200 de euro se acorda dar nu in cazul de fata.

Multumesc mult pentru raspuns, dar la ce se refera aceasta deducere de 200 de euro?

Eu am gasit articolul de mai sus si asa intelesesem.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire de la plata impozitului pe cladiri tiberiussly tiberiussly Buna. Vreau sa schimb timplaria veche de la ferestre cu una termoizolanta de la apartament.Cei de la Primaria Arad imi spun ca, pentru scutirea de la plata ... (vezi toată discuția)
Pensii fac. platite de angajator celineceline celineceline Se platesc contributii CAS, CASS și Somaj pentru contributiile la pilonul III achitate de anagajator in numele angajatului ? (vezi toată discuția)
Taxe si impozite pfa anonim anonim Intrebarea este extrem de generala si raspunsul de mai sus este tot general. Daca doriti un raspuns detaliat prezentati starea de fapt cu care va confruntati ... (vezi toată discuția)