avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura uzucapiune

Buna ziua!
Azi dimineata in instanta doamna judecatoare m-a pus sa fac note scrise referitoare la procedura de judecare a uzucapiunii :O
Ce parere am ca mai nou ICJC crede ca-i mai bine sa se judece uzucapiunile unde paratii sunt decedati dupa decretul lege 115/1938 si nu pe baza dispozitiilor codului civil. #-o

Nici la facultatea nu-mi cereau parerea.....:P

Voi ce pareri aveti?:-/
Cel mai recent răspuns: ContSters7627 , utilizator 00:03, 8 Martie 2009
Exista un recurs in interesul legii care a fost admis de sectiile unite ale ICCJ care a hotarat ca "în situaţia prescripţiilor achizitive începute sub imperiul Decretului-Lege nr. 115/1938 şi împlinite după intrarea în vigoare a Legii nr. 7/1996, acţiunile în uzucapiune în regim de carte funciară sunt guvernate de dispoziţiile legii vechi, respectiv, cele ale Decretului-Lege nr. 115/1938''. Decizia are nr.86/2007 si este obligatorie pt.toate instantele.
Unde scrie asta... fac asa ceva instantele, mai spun: ridic exceptia cutare, aratati in scris...
De regula atunci cand oricum se amana dosarul, si ca sa simta ca au mai inaintati putintel...
Dar mi se pare o idee cretina, avem competenta dupa procedura civila, cum naiba sa treci peste ea?
Unde scrie de locul decesului paratului? Ai gasit articolul, ca in 3 minute n-am dat de el.

Aha, am vazut postul colegei...
Nu e vorba de uzucapiunea la care ma gandeam eu... e vorba de carte funciara totusi...
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2008
Liliana Gradinaru, Avocat
Vera a scris:

Decizia are nr.86/2007 si este obligatorie pt.toate instantele.


Despre aceasta decizie mi-a spus si doamna judecatoare, dar nu o gasesc pe site-ul ICCJ..:-/....ca sa pot sa-mi dau cu parerea..........

Dar voi cum credeti ca ar fi mai bine sa se judece?
Cam asta a fost intrebarea judecatoarei?

Ce conteaza ce cred eu atata timp cat o decizie imi impune cum sa procedez? #-o Nu inteleg care este scopul parerii mele, dar trebuie sa ma conformez.......
Esti super tare!
Ei bine, din experienta mea, acesta este modul elegant in care instanta face putintel misto de parti. Sau numai de una dintre ele... :D
Ca nu poate jigni omul, nu poate spune: nu stii, asa e! Ca ea trebuie, nepartinitor, sa puna orice chestiune in discutia partilor.
Din ceea ce mi-ai spus, parerea instantei pare a fi deja formata.
#-o
Am sa caut decizia aia.

Alte discuții în legătură

Uzucapiune 20 ani - decret-lege 115 ValerieT ValerieT Buna ziua, În cazul uzucapiunii de 20 de ani reglementata de art. 28 al decretului 115/1938, perioada de 20 de ani se calculeaza începând de la moartea ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune extratabulara cdi75 cdi75 X si Y, respectiv fiu si mama, sunt proprietari tabulari in cote de 1/2 asupra casa si teren. . Mama decedeaza in 1971, avand si alti mostenitori, iar fiul ... (vezi toată discuția)
Decret 115/1938 sau codul civil bms bms Asta m-a pus instanta sa aleg.Am depus o cerere pt constatarea dreptului de proprietate prin uzucapiune in contradictoriu cu o matusa care si ea ar avea drept ... (vezi toată discuția)