Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune extratabulara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune extratabulara

X si Y, respectiv fiu si mama, sunt proprietari tabulari in cote de 1/2 asupra casa si teren. . Mama decedeaza in 1971, avand si alti mostenitori, iar fiul foloseste singur, in mod exclusiv imobilul pana in prezent. Poate fiul uzucapa in 20 ani conform Decretului lege 115/1938 partea de 1/2 apartinand decedatei proprietara tabulara?
Nu. Tb facuta succesiunea.
si care ar fi motivul pentru care este necesara succesiunea?
Potrivit prevederilor art. 28 din Decretul-lege nr. 115/1938 pentru unificarea dispoziţiilor privitoare la cărţile funciare, cel ce a posedat un bun nemişcător în condiţiunile legii, timp de 20 ani, după moartea proprietarului înscris în cartea funciară, va putea cere înscrierea dreptului uzucapat.
nimeni, nici o parere? Parca nu as incerca uzucapiunea ca sa nu pierd taxa de timbru care se ridica la o suma destul de mare.:hm: