Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... transfer drept de proprietate la momentul livrarii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

transfer drept de proprietate la momentul livrarii

buna seara,
Am urmatoarea situatie: contract de vanzare cumparare, produse cu livrare succesiva, transportul fiind asigurat de catre Vanzator prin terte persoane sau prin transport propriu
Pot insera in contractul de vanzare cumparare o clauza prin care transferul dreptului de proprietate are loc la momentul livrarii de catre vanzator (nu la momentul receptiei marfii de catre cumparator). mentionez ca la momentul livrarii, vanzatorul emite factura care detaliaza marfa si o insoteste pe timpul transportului pana la receptie.
multumesc!
puteti insera clauzele dorite in contract, insa momentul receptiei marfii de catre cumparator ar trebui sa coincida cu momentul livrarii de catre vanzator.
Ca regula generala, transferul dreptului de proprietate asupra marfurile se transmite la plata integrala a contravalorii acestora.
Insa poti insera o clauza prin care transferul dreptului de proprietate sa se faca la momentul receptiei marfii de catre cumparator, chiar daca plata este la termen.