Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Suspendare executare silita onorariu expert
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Suspendare executare silita onorariu expert

Buna seara,
Apelez la aceasta modalitate (forum) cu speranta ca mai sunt experti contabili in aceeasi situatie cu mine.

Subiectul despre care voi vorbi este cunoscut multor experti contabili care nu si-au incasat banii de la Petrom.
Pe scurt, s-a intamplat asa: la solicitarea Petrom am efectuat o expertiza contabila, care nu mi-a fost onorata. Am obtinut hotarare definitiva si irev. , astfel ca am incasat onorariu prin executor judecatoresc.

Ulterior, m-am trezit cu citatie (la Bucuresti) intr-un proces de suspendare a executarii silite. Am crezut ca e vreo greseala sau o gluma.
Motivul: executarea nu s-a facut printr-un executor din Bucuresti!

In fine, la judecatorie, actiunea Petrom a fost respinsa (anul 2009). In 2010, casa de avocatura introduce recurs, iar Tribunalul Bucuresti admite recursul, obligandu-ma sa restitui suma (ce mi se cuvenea de drept, nu?) plus cheltuielile de judecata.

Ma tot intreb, desi am raspunsul: in ce tara traiesc??
Si, cu adevarat, ma sperie faptul ca va trebui sa platesc acesti bani.
Cine ma poate lamuri, ce sanse am si daca mai sunteti in situatia asta careva, haideti sa ne unim fortele.

Multumesc,
!
Imi pare rau sa aud ca se poate intampla asa ceva....
Iar justitia ar trebui sa apere drepturile expertilor, pt ca sunt numiti de instanta si sunt mijloace de proba utilizabile in rezolvarea unor cauze.

Am avut si eu o expertiza cu Petrom, dar mi-am incasat onorariul.
Nu m-am apucat de expertiza pana nu au virat banii. Am venit cu adresa catre instanta, pana ne-am saturat unii de altii, in final au efectuat plata, am depus expertiza si a fost ok.
Asta este procedura pe care o urmez eu si nu se poate face presiune asupra mea, daca nu depun expertiza.
Daca nu platesc, pana la urma, dupa un termen-doua, cer recuzarea mea.

Ar mai fi varianta sa aduceti la cunostinta CECCAR-ului cele intamplate, in scris.
Parerea mea, ca si CECCAR-ul ar trebui sa ne reprezinte si sa ne sustina in rezolvarea problemelor pe care le intampinam.

Va doresc mult succes.
O seara buna.

Nu doamna,este prevedere legala in acest sens pana la 26 noiembrie 2010,cand intra in vigoare noua prevedere din Legea nr.202/2010 in sensul ca executarea trebuie sa se faca de un executor de pe raza Curtii de Apel.

Edit later:
Daca nu a intrat in prescriptie suma/sumele , formulati o noua cerere de executare a onorariilor care va sunt datorate,fie acum,fie dupa 26.11.2010,daca nu este prea tarziu
Radu Gabrian, Mediator
Problema e ca eu am incasat onorariul in martie 2009 !!! Cum as putea sa mai formulez cererea de executare?
Multumesc pentru sfatul referitor la CECCAR. Asa e, ar trebui sa ne sprijine.

In ceea ce priveste nedepunerea raportului de expertiza, asa procedam si eu, doar ca exact la acest dosar, am primit amenda 200 lei de la instanta!!! De abia am reusit s-o contest. Am scapat de plata ei, dar am depus raportul. Si, uite consecintele: sa restitui onorariul plus cheltuielile de judecata.
Mai doresc sa precizez ca avocatul Petrom, este CSA Predoiu & comp., dava va spune ceva..
Hotararea aceasta de obligare a dvs.la restituirea onorariului a ramas definitiva ?